Snart startar fotbollen igen – här är spelprogrammet

Fotboll
Snarta kör fotbollen i gång igen.
Foto: Niclas Bergvall
Snart har fotbollsklubbarna vilat klart. En del har till och med inte hunnit spela någon match alls. Här har ni spelschemat för de första omgångarna i slutet av juli och början av augusti.

Länsfotbollen i Dalarna har rullat i gång så smått, men det är först i inledningen av augusti som de flesta klubbarna kliver in i seriespel i herrar division 4-7 och damer division 3-4.
En serie har dock hunnit spela många matcher, norra damfyran som avverkat tolv matcher.
Här har ni spelprogrammet för serierna när de åter startar i slutet av juli och i början av augusti.

Herrar, division 4.
Omgång 1.
Malungs IF-Ludvika FK, spelades 31 juli
Dala-Järna IK-Amsbergs SK, spelades 31 juli
1 augusti, 15:00: Vansbro AIK FK-Swesom FC.
1 augusti, 15:00: Bullermyrens IK-Tällbergs IF.
1 augusti, 15:00: Slätta SK-Avesta AIK.
1 augusti, 15:00: Säters IF FK-IF Tunabro.

Omgång 2.
5 augusti, 18:30: Vansbro AIK FK-Dala-Järna IK.
5 augusti, 18:30: IF Tunabro-Amsbergs SK.
5 augusti, 18:30: Ludvika FK-Slätta SK.
5 augusti, 18:30: Tällbergs IF-Malungs IF.
5 augusti, 19:00: Swesom FC-Bullermyrens IK.
5 augusti, 19:00: Avesta AIK-Säters IF FK.

Division 5.
Omgång 1.
2 augusti, 15:00: Ulfshyttans IF-M.I.L.
2 augusti, 15:00: Nyhammars IF-Falu BS FK.
2 augusti, 15:00: Skogsbo/Avesta IF-IF Vikapojkarna.
2 augusti, 15:00: Bullermyrens IK U-Gustafs GoIF.
2 augusti, 15:00: Sundborns GoIF-IF Tunabro U.
2 augusti, 15:00: Östansbo IS-IF Nornan.

Omgång 2.
IF Tunabro U-IF Nornan, spelades 28 juli
6 augusti, 18:30: M.I.L-Nyhammars IF.
6 augusti, 18:30: Ulfshyttans IF-Östansbo IS.
6 augusti, 18:30: Gustafs GoIF-Sundborns GoIF.
6 augusti, 18:30: IF Vikapojkarna-Bullermyrens IK U.
6 augusti, 18:30: Falu BS FK-Skogsbo/Avesta IF.

Division 6 norra.
Omgång 1.
Åsens SK-Falun FC, spelades 23 juni
Bjursås IK-Äppelbo AIK, spelades 23 juni
Korsnäs IF FK U-Hulåns IF, spelades 26 juni
Gagnefs IF-Leksands IF FK, spelades 27 juni
31 juli, 19:00: Vattnäs SK-Sundborns GOIF U.

Omgång 2.
2 augusti, 11:00: Hulåns IF-Leksands IF FK.
3 augusti, 18:30: Sundborns GOIF U-Bjursås IK.
4 augusti, 18:30: Falun FC-Vattnäs SK.
4 augusti, 18:30: Korsnäs IF FK U-Åsens SK.
4 augusti, 18:30: Äppelbo AIK-Gagnefs IF.

Division 6 södra.
Omgång 1.
FK Romme Krona-Horndals IF, spelades 23 juni
Långshyttans AIK FK-Nyhammars IF U, spelades 23 juni
Stora Skedvi IK FF-Ezid SK, spelades 25 juni
30 juli, 19:00: IF Vulcanus-Fors IK.
31 juli, 19:00: Husby AIK-Smedjebackens FK.

Omgång 2.
4 augusti, 18:30: Horndals IF-Långshyttans AIK.
4 augusti, 18:30: Smedjebackens FK-Fors IK.
4 augusti, 18:30: Nyhammars IF U-IF Vulcanus.
5 augusti, 18:30: Ezid SK-FK Romme Krona.
5 augusti, 18:30: Husby AIK-Stora Skedvi IK FF.

Division 7 norra.
De första matcherna.
3 augusti, 18:30: Orsa IF FK-Älvdalens IF FK.
3 augusti, 18:30: IFK Rättvik FK-Färnäs SK.
10 augusti, 18:30: Färnäs SK-Orsa IF FK.
10 augusti, 18:30: IFK Rättvik FK-Mockfjärds BK.
17 augusti, 18:00: IF Nornan U-Färnäs SK.
17 augusti, 18:00: Orsa IF FK-IFK Rättvik FK.
22 augusti, 15:00:IFK Rättvik FK-IF Nornan U.
23 augusti, 18:00: Mockfjärds BK-Orsa IF FK.
24 augusti, 18:00: Färnäs SK-Älvdalens IF FK.

Division 7 mellersta.
De första matcherna.
Svärdsjö IF-Leksands IF FK U, spelades 22 juni
Insjöns BK-IK Segro, spelades 22 juni
Siljansnäs IF-Hälsinggårdens AIK, spelades 22 juni
31 juli, 19:00: Aspeboda SK-Korsnäs IF FK U 2.
3 augusti, 18:30: IK Segro-Vika IF.
3 augusti, 18:30: Aspeboda SK-Insjöns BK.
3 augusti, 18:30:Hälsinggårdens AIK-Svärdsjö IF.
5 augusti, 18:30: Korsnäs IF FK U 2-Leksands IF FK U.
10 augusti, 18:30: Leksands IF FK U- Hälsinggårdens AIK.
10 augusti, 18:30: Insjöns BK-Korsnäs IF FK U 2.
10 augusti, 18:30: Vika IF-Aspeboda SK.
10 augusti, 18:30: Siljansnäs IF-IK Segro.

Division 7 södra.
Omgång 1.
3 augusti, 18.30: Swesom FC U-Hedemora FC.
3 augusti, 18.30: Skogsbo-Avesta IF U-Krylbo IF.
3 augusti, 18.30: Östansbo IS U-Ulfshyttans IF U.
3 augusti, 18.30: Säfsnäs IF-IFK Grängesberg FK.

Omgång 2.
10 augusti, 18.30: IFK Grängesberg FK-Skogsbo-Avesta IF U.
10 augusti, 18.30: Säfsnäs IF-Östansbo IS U.
10 augusti, 18.30: Swesom FC U-Krylbo IF.
10 augusti, 18.30: Ulfshyttans IF U-Hedemora FC.

Damer, division 3.
Omgång 1.
Malungs IF-Korsnäs IF FK, spelades 23 juni
IFK Ludvika-Falu BS FK, spelades 23 juni
Avesta AIK U-Islingby IK, spelades 23 juni
Svärdsjö IF-Säters IF FK, spelades 23 juni
Dala-Järna IK-Torsångs IF, spelades 30 juni

Omgång 2.
29 juli, 19:00: Säters IF FK-Malungs IF.
1 augusti, 11:00: Dala-Järna IK-Korsnäs IF FK.
2 augusti, 15:00: Islingby IK-Svärdsjö IF.
3 augusti, 18:30: Falu BS FK-Avesta AIK U.
3 augusti, 18:30: Torsångs IF-IFK Ludvika.

Omgång 3.
7 augusti, 18:30: Malungs IF-Islingby IK.
7 augusti, 18:30: Korsnäs IF FK-Säters IF FK.
7 augusti, 18:30: IFK Ludvika-Dala-Järna IK.
7 augusti, 18:30: Svärdsjö IF-Falu BS FK.
8 augusti, 11:00: Avesta AIK U-Torsångs IF.

Division 4 norra.
De första matcherna.
Vansbro AIK FK-Gustafs GoIF U, spelades 14 juni
Våmhus/Älvdalen-Korsnäs IF/Slätta SK, spelades 14 juni
Bjursås IK-Svärdsjö IF U, spelades 15 juni
Korsnäs IF FK/Slätta SK-Bjursås IK, spelades 17 juni
Gustafs GoIF U-Färnäs SK, spelades 17 juni
Svärdsjö IF U-Våmhus/Älvdalen, spelades 17 juni
Korsnäs IF/Slätta SK-Vansbro AIK FK, spelades 22 juni.
Våmhus/Älvdalen-Bjursås IK, spelades 25 juni
Färnäs SK-Korsnäs IF/Slätta SK, spelades 25 juni
Vansbro AIK FK-Svärdsjö IF U, spelades 25 juni
Gustafs GoIF U-Våmhus/Älvdalen, spelades 28 juni
Färnäs SK-Vansbro AIK FK, spelades 28 juni
4 augusti, 18:30: Vansbro AIK FK-Bjursås IK.
4 augusti, 18:30: Svärdsjö IF U-Färnäs SK.
4 augusti, 18:30: Korsnäs IF/Slätta SK-Gustafs GoIF U.
9 augusti, 15:00: Färnäs SK-Bjursås IK.
9 augusti, 15:00: Vansbro AIK FK-Våmhus /Älvdalen.
11 augusti, 18:30: Gustafs GoIF U-Svärdsjö IF U.

Division 4 södra.
Omgång 1.
4 augusti, 18:30: Forssa BK-Smedjebackens FK.
5 augusti, 18:30: Stora Tuna IK-IFK Hedemora FK.
5 augusti, 18:30: Mockfjärds BK-Kvarnsvedens IK U.
5 augusti, 18:30: Islingby IK U-Gustafs GoIF.

Omgång 2.
7 augusti, 18:30: ustafs GoIF-Forssa BK.
12 augusti, 18:30: Smedjebackens FK-Stora Tuna IK.
12 augusti, 19:30: Kvarnsvedens IK U-IFK Hedemora FK.
13 augusti, 18:30: Islingby IK U-Mockfjärds BK.

Omgång 3.
20 augusti, 18:00: IFK Hedemora FK-Gustafs GoIF.
20 augusti, 18:00: Forssa BK-Islingby IK U.
21 augusti, 18:00: Smedjebackens FK-Kvarnsvedens IK U.
21 augusti, 18:00: Mockfjärds BK-Stora Tuna IK.

ANNONS

SENASTE LOKALA NYHETER

Efter 160 timmars arbete var konstnären Benny Halldin klar med sina graffitimålningar vid tunneln intill järnvägsstationen i Hedemora. Ett uppdrag han fått för att platsen ska bli tryggare.
Det kommer åter att spelas herrfotboll på Vasaliden i Hedemora. Hedemora FC heter klubben och de ska spela i södra sjuan. – Det viktigaste i år är att ha kul, säger Daniel Larsson.
Det har varit minst sagt en speciell säsong för de lokala klubbarna. Men nu ska äntligen serierna komma i gång och för Avesta AIK:s damer är det seriepremiär på söndag borta mot Lysviks IF.