Snart startar fotbollen igen – här är spelprogrammet

Fotboll
Snarta kör fotbollen i gång igen.
Foto: Niclas Bergvall
Snart har fotbollsklubbarna vilat klart. En del har till och med inte hunnit spela någon match alls. Här har ni spelschemat för de första omgångarna i slutet av juli och början av augusti.

Länsfotbollen i Dalarna har rullat i gång så smått, men det är först i inledningen av augusti som de flesta klubbarna kliver in i seriespel i herrar division 4-7 och damer division 3-4.
En serie har dock hunnit spela många matcher, norra damfyran som avverkat tolv matcher.
Här har ni spelprogrammet för serierna när de åter startar i slutet av juli och i början av augusti.

Herrar, division 4.
Omgång 1.
Malungs IF-Ludvika FK, spelades 31 juli
Dala-Järna IK-Amsbergs SK, spelades 31 juli
1 augusti, 15:00: Vansbro AIK FK-Swesom FC.
1 augusti, 15:00: Bullermyrens IK-Tällbergs IF.
1 augusti, 15:00: Slätta SK-Avesta AIK.
1 augusti, 15:00: Säters IF FK-IF Tunabro.

Omgång 2.
5 augusti, 18:30: Vansbro AIK FK-Dala-Järna IK.
5 augusti, 18:30: IF Tunabro-Amsbergs SK.
5 augusti, 18:30: Ludvika FK-Slätta SK.
5 augusti, 18:30: Tällbergs IF-Malungs IF.
5 augusti, 19:00: Swesom FC-Bullermyrens IK.
5 augusti, 19:00: Avesta AIK-Säters IF FK.

Division 5.
Omgång 1.
2 augusti, 15:00: Ulfshyttans IF-M.I.L.
2 augusti, 15:00: Nyhammars IF-Falu BS FK.
2 augusti, 15:00: Skogsbo/Avesta IF-IF Vikapojkarna.
2 augusti, 15:00: Bullermyrens IK U-Gustafs GoIF.
2 augusti, 15:00: Sundborns GoIF-IF Tunabro U.
2 augusti, 15:00: Östansbo IS-IF Nornan.

Omgång 2.
IF Tunabro U-IF Nornan, spelades 28 juli
6 augusti, 18:30: M.I.L-Nyhammars IF.
6 augusti, 18:30: Ulfshyttans IF-Östansbo IS.
6 augusti, 18:30: Gustafs GoIF-Sundborns GoIF.
6 augusti, 18:30: IF Vikapojkarna-Bullermyrens IK U.
6 augusti, 18:30: Falu BS FK-Skogsbo/Avesta IF.

Division 6 norra.
Omgång 1.
Åsens SK-Falun FC, spelades 23 juni
Bjursås IK-Äppelbo AIK, spelades 23 juni
Korsnäs IF FK U-Hulåns IF, spelades 26 juni
Gagnefs IF-Leksands IF FK, spelades 27 juni
31 juli, 19:00: Vattnäs SK-Sundborns GOIF U.

Omgång 2.
2 augusti, 11:00: Hulåns IF-Leksands IF FK.
3 augusti, 18:30: Sundborns GOIF U-Bjursås IK.
4 augusti, 18:30: Falun FC-Vattnäs SK.
4 augusti, 18:30: Korsnäs IF FK U-Åsens SK.
4 augusti, 18:30: Äppelbo AIK-Gagnefs IF.

Division 6 södra.
Omgång 1.
FK Romme Krona-Horndals IF, spelades 23 juni
Långshyttans AIK FK-Nyhammars IF U, spelades 23 juni
Stora Skedvi IK FF-Ezid SK, spelades 25 juni
30 juli, 19:00: IF Vulcanus-Fors IK.
31 juli, 19:00: Husby AIK-Smedjebackens FK.

Omgång 2.
4 augusti, 18:30: Horndals IF-Långshyttans AIK.
4 augusti, 18:30: Smedjebackens FK-Fors IK.
4 augusti, 18:30: Nyhammars IF U-IF Vulcanus.
5 augusti, 18:30: Ezid SK-FK Romme Krona.
5 augusti, 18:30: Husby AIK-Stora Skedvi IK FF.

Division 7 norra.
De första matcherna.
3 augusti, 18:30: Orsa IF FK-Älvdalens IF FK.
3 augusti, 18:30: IFK Rättvik FK-Färnäs SK.
10 augusti, 18:30: Färnäs SK-Orsa IF FK.
10 augusti, 18:30: IFK Rättvik FK-Mockfjärds BK.
17 augusti, 18:00: IF Nornan U-Färnäs SK.
17 augusti, 18:00: Orsa IF FK-IFK Rättvik FK.
22 augusti, 15:00:IFK Rättvik FK-IF Nornan U.
23 augusti, 18:00: Mockfjärds BK-Orsa IF FK.
24 augusti, 18:00: Färnäs SK-Älvdalens IF FK.

Division 7 mellersta.
De första matcherna.
Svärdsjö IF-Leksands IF FK U, spelades 22 juni
Insjöns BK-IK Segro, spelades 22 juni
Siljansnäs IF-Hälsinggårdens AIK, spelades 22 juni
31 juli, 19:00: Aspeboda SK-Korsnäs IF FK U 2.
3 augusti, 18:30: IK Segro-Vika IF.
3 augusti, 18:30: Aspeboda SK-Insjöns BK.
3 augusti, 18:30:Hälsinggårdens AIK-Svärdsjö IF.
5 augusti, 18:30: Korsnäs IF FK U 2-Leksands IF FK U.
10 augusti, 18:30: Leksands IF FK U- Hälsinggårdens AIK.
10 augusti, 18:30: Insjöns BK-Korsnäs IF FK U 2.
10 augusti, 18:30: Vika IF-Aspeboda SK.
10 augusti, 18:30: Siljansnäs IF-IK Segro.

Division 7 södra.
Omgång 1.
3 augusti, 18.30: Swesom FC U-Hedemora FC.
3 augusti, 18.30: Skogsbo-Avesta IF U-Krylbo IF.
3 augusti, 18.30: Östansbo IS U-Ulfshyttans IF U.
3 augusti, 18.30: Säfsnäs IF-IFK Grängesberg FK.

Omgång 2.
10 augusti, 18.30: IFK Grängesberg FK-Skogsbo-Avesta IF U.
10 augusti, 18.30: Säfsnäs IF-Östansbo IS U.
10 augusti, 18.30: Swesom FC U-Krylbo IF.
10 augusti, 18.30: Ulfshyttans IF U-Hedemora FC.

Damer, division 3.
Omgång 1.
Malungs IF-Korsnäs IF FK, spelades 23 juni
IFK Ludvika-Falu BS FK, spelades 23 juni
Avesta AIK U-Islingby IK, spelades 23 juni
Svärdsjö IF-Säters IF FK, spelades 23 juni
Dala-Järna IK-Torsångs IF, spelades 30 juni

Omgång 2.
29 juli, 19:00: Säters IF FK-Malungs IF.
1 augusti, 11:00: Dala-Järna IK-Korsnäs IF FK.
2 augusti, 15:00: Islingby IK-Svärdsjö IF.
3 augusti, 18:30: Falu BS FK-Avesta AIK U.
3 augusti, 18:30: Torsångs IF-IFK Ludvika.

Omgång 3.
7 augusti, 18:30: Malungs IF-Islingby IK.
7 augusti, 18:30: Korsnäs IF FK-Säters IF FK.
7 augusti, 18:30: IFK Ludvika-Dala-Järna IK.
7 augusti, 18:30: Svärdsjö IF-Falu BS FK.
8 augusti, 11:00: Avesta AIK U-Torsångs IF.

Division 4 norra.
De första matcherna.
Vansbro AIK FK-Gustafs GoIF U, spelades 14 juni
Våmhus/Älvdalen-Korsnäs IF/Slätta SK, spelades 14 juni
Bjursås IK-Svärdsjö IF U, spelades 15 juni
Korsnäs IF FK/Slätta SK-Bjursås IK, spelades 17 juni
Gustafs GoIF U-Färnäs SK, spelades 17 juni
Svärdsjö IF U-Våmhus/Älvdalen, spelades 17 juni
Korsnäs IF/Slätta SK-Vansbro AIK FK, spelades 22 juni.
Våmhus/Älvdalen-Bjursås IK, spelades 25 juni
Färnäs SK-Korsnäs IF/Slätta SK, spelades 25 juni
Vansbro AIK FK-Svärdsjö IF U, spelades 25 juni
Gustafs GoIF U-Våmhus/Älvdalen, spelades 28 juni
Färnäs SK-Vansbro AIK FK, spelades 28 juni
4 augusti, 18:30: Vansbro AIK FK-Bjursås IK.
4 augusti, 18:30: Svärdsjö IF U-Färnäs SK.
4 augusti, 18:30: Korsnäs IF/Slätta SK-Gustafs GoIF U.
9 augusti, 15:00: Färnäs SK-Bjursås IK.
9 augusti, 15:00: Vansbro AIK FK-Våmhus /Älvdalen.
11 augusti, 18:30: Gustafs GoIF U-Svärdsjö IF U.

Division 4 södra.
Omgång 1.
4 augusti, 18:30: Forssa BK-Smedjebackens FK.
5 augusti, 18:30: Stora Tuna IK-IFK Hedemora FK.
5 augusti, 18:30: Mockfjärds BK-Kvarnsvedens IK U.
5 augusti, 18:30: Islingby IK U-Gustafs GoIF.

Omgång 2.
7 augusti, 18:30: ustafs GoIF-Forssa BK.
12 augusti, 18:30: Smedjebackens FK-Stora Tuna IK.
12 augusti, 19:30: Kvarnsvedens IK U-IFK Hedemora FK.
13 augusti, 18:30: Islingby IK U-Mockfjärds BK.

Omgång 3.
20 augusti, 18:00: IFK Hedemora FK-Gustafs GoIF.
20 augusti, 18:00: Forssa BK-Islingby IK U.
21 augusti, 18:00: Smedjebackens FK-Kvarnsvedens IK U.
21 augusti, 18:00: Mockfjärds BK-Stora Tuna IK.

ANNONS

SENASTE LOKALA NYHETER

Dags för comeback i innebandyettan för IBF Borlänge. Då har klubben rustat för att det kan bli något riktigt bra.
Tre seriesegrar på tre år! Nu är nykomlingen IBF Hedemora redo för kommande helgs seriepremiär i division 2 mot IBK Östhammar.
Nu är IBF Hedemora trött på sjundeplatser. När division 1-serien inleds den 26 september vill tränare Peter Gunnarsson vara med i toppen med sina adepter.